Pro všechny ženy, které chtějí změnu: Jak se zbavit přebytečného tuku a přeměnit své tělo na krásnější?

Dá se přeměnit tuk na svaly? Odpověď osobního trenéra Michaela Achbergera vás vyvede z omylu.

Pro všechny ženy, které chtějí změnu: Jak se zbavit přebytečného tuku a přeměnit své tělo na krásnější?

Možná máte docela jasnou představu, jak by mělo vaše tělo ideálně vypadat: samozřejmě štíhlé, zároveň však pevné a hezky vyformované. A úplně nejlepší by bylo, kdyby se přebytečný tuk na rukou či stehnech proměnil ve svaly. Je to možné?

Zatím máte sice figuru spíše než pytel brambor, ale jste odhodláni s tím začít něco dělat. Vždyť už tolika lidem (a to na tom byly ještě mnohem hůře!) se podařilo zhubnout a své tělo krásně zformovat.

Možná vás, stejně jako mnoho jiných dietářů s plánem radikálně změnit postavu, jako první napadá tato otázka: „Bude možné ten přebytečný tuk, co mám na zadku, přeměnit na pevnou svalovou hmotu?“ To by byla samozřejmě perfektní varianta. S tím musím souhlasit. Nyní vám však vysvětlím, jak je tomu ve skutečnosti.

Přečtěte si: Dá se zhubnout sexem jako při sportu? Prozradíme také sexuální polohu, při které spalujete nejvíc

Odpověď zní: Ne. Přesto nezoufejte
Bohužel – přeměnit tuk ve svaly možné není. Jedná se o dvě zcela odlišné tkáně, které mají jiné složení i funkci a jednu na druhou zkrátka nelze přetvořit.

To ovšem neznamená, že nemůžete získat krásnou postavu bez nadbytečného tuku a zároveň se solidní zásobou svalové hmoty. Jen musíte jít na věc trochu jinak a vědět, jak organizmus v tomto ohledu funguje.

Pro všechny ženy, které chtějí změnu: Jak se zbavit přebytečného tuku a přeměnit své tělo na krásnější?
Pro všechny ženy, které chtějí změnu: Jak se zbavit přebytečného tuku a přeměnit své tělo na krásnější?

ZDROJ PROFIMEDIA
Svaly versus tuky
Spalování tuků je katabolický stav nebo také rozklad látek. Přibírání svalové hmoty je anabolický stav neboli naopak stavba látek. Svalová tkáň je aktivní hmota, což znamená, že se hýbe a vytváří teplo. Tuková tkáň je pasivní hmota, která jen visí a obaluje tělo. Tuk představuje pro tělo zátěž. Jak z hlediska kardiovaskulárního – více se zadýcháváte, tak z hlediska mechanického – jste těžší a opotřebovávají se vám klouby, a v neposlední řadě také z hlediska psychického.

Je však třeba podotknout, že tuk sám o sobě není jen škůdcem. Podporuje v organizmu množství potřebných procesů, jako je zdravá termoregulace nebo vstřebávání živin, je také důležitý pro hormonální rovnováhu a chrání orgány. Na tyto funkce ale ženám postačí zhruba 18 až 25 procent tuku v těle a mužům ještě méně – 10 až 25 procent. Výrazný nadbytek tuku pak nemá žádná pozitiva a skutečně je jen na obtíž.

Nejprve spalujte, pak budujte
Trápí vás nadbytek tuku, ale zároveň chcete svaly? Budete muset být trpěliví. Nejjistější variantou je totiž pracovat nejprve na jednom a potom na druhém. Doporučuji se tedy nejprve zaměřit na spalování přebytečného podkožního tuku a poté se věnovat budování svalové hmoty.

V období, kdy se snažíte odbourat tuky, jste v kalorickém deficitu – svými aktivitami a denním režimem vydáte více energie, než přijmete z jídla a pití. Zato budování svalů obvykle vyžaduje pravý opak, tedy musíte přijmout víc než vydat. Proto se doporučuje nejprve spalovat, poté nabírat. Nicméně, v jisté míře, lze tato pravidla obejít. Prozradím vám jak.

Pálit a nabírat zároveň? Jde to
Nemůžete se smířit s tím, že ve fázi spalování tuku žádné svaly nevybudujete? Tentokrát pro vás mám dobrou zprávu: spalovat tukovou tkáň a nabírat svalovou hmotu současně za jistých okolností je možné.
Pokud se někdo chce zbavit tuku a vybudovat si zároveň svalovou hmotu, měl by se zaměřit jak na posilovací, tak na aerobní trénink. Zatímco aerobní trénink jako běh nebo jízda na kole pomůže s odstraňováním přebytečného tuku, silový trénink podpoří růst svalů. A čím více svalů člověk získá, tím více se mu navýší bazální metabolismus, díky kterému potom bude spalovat více energie, a tedy i tuků, i když bude v klidovém režimu.

Discover

Sponsor

Latest

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Manuál, jak si zařídit novou kuchyň: O zástěně, pracovní ploše a kuchyňském dřezu

Ve druhé části třídílné série o zařízení kuchyně se zaměříme na výběr vhodné zástěny, pracovní plochy a kuchyňského dřezu.

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla,...

Manuál, jak si zařídit novou kuchyni: Nakolik se řídit trendy a co je rozhodující u podlahy

První část třídílné série na téma zařizování kuchyně. Do jaké míry se řídit trendy, a co by mělo být rozhodující při výběru...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s...