Ve druhé části třídílné série o zařízení kuchyně se zaměříme na výběr vhodné zástěny, pracovní plochy a kuchyňského dřezu.
Zástěna a pracovní plocha
Jak je kombinovat?
Hlavně nadčasově a esteticky.
Zařídit kuchyň je drahý špás, který zabírá velkou plochu. Zařízení nelze přehlédnout a budete se na něj dívat několik let. Zakomponovat dřevo, beton nebo mramor vytvoří nadčasový základ, který nikdy nevyjde z módy a očím nebude ani dlouhodobě překážet. Navíc se krásně kombinuje s jinými barvami, materiály a elegance by mohla být jejich synonymem.
Z jakých materiálů vybírat?
Jsou namáhány a zatěžovány, zaslouží si proto odolnost a kvalitu.
1 Z keramických obkladů
Ty představují stálici. Obklad má totiž mnoho variant, tvarů, barev i motivů. Jedná se o řešení, které je pěkné, trvalé, odolné a skvělé pro údržbu. Menší problém představují jen spáry, ale ty lze zajistit spárovací hmotou s antibakteriálními vlastnostmi, která zabrání usazování nečistot a mastnoty.
2 Z bezpečnostního skla
Po zakalení je sklo při nárazu na jeho plochu až pětkrát odolnější než jeho nekalená verze. Takové sklo odolává teplotám do 200 °C. Životnost je dlouhá a díky tomu, že je z jednoho kusu, má rychlou a bezproblémovou údržbu.
3 Z přírodního a umělého kamene
Na pohled jsou si podobné, ale jejich cena je odlišná. Umělý kámen není stoprocentně ekologický, jedná se o spojení křemene a pryskyřice, které technologií získají potřebnou odolnost. Působí však stejně krásně jako přírodní, ale je levnější.
Umělý kámen lze tvarovat, zvolit barevný odstín a řezat dle potřeby. Přírodní mramor je nasákavý, proto upřednostněte žulu nebo křemenec.
4 Z laminátu
Nejčastější volba materiálu na pracovní desku. Má příznivou cenu, variabilitu rozměru, bohatou nabídku motivů a imitací dřeva, betonu i kamene. Laminát je voděodolný, dobře se udržuje, ale když ho poškrábete a obijete, zůstane na něm památka. Životnost je však slušná. Vybírejte ABS hranu.
5 Z masivního dřeva
Jeho cena se v případě exkluzivních dřevin může vyšplhat na stovky eur za běžný metr. Tato krása bude vyžadovat pečlivý přístup a speciální péči ošetřováním. Dřevo je nasákavé a poměrně měkké. Jeden silnější úder může způsobit promáčknutí.
Jak se odlišit?
I díky nízkému rozpočtu je oblíbenou volbou černý popisovatelný nátěr.
Hodí se do venkovských, industriálních, ale i vintage kuchyní. Výhodou je, že nepotřebujete mistrů, nevýhodou náchylnost na mastnotu. Dalším šmrncovním řešením je cihlová zástěna. O to víc, že časem získává patinu, která jí dodává na atraktivitě. Výhodou je odolnost proti ohni, nevýhodou nasákavost cihly. Nehezké fleky z vaření již nevyčistíte, proto také použijte ochranné sklo.
Černý popisovatelný nátěr na zástěně bude potřebovat dostatečný přísun denního světla. V opačném případě by působil ponuře. Pracovní deska ať je v odstínu dřeva nebo v bílé barvě, tak vyniknou obě.
Jakou zástěnu k plynové desce?
Zástěna ze dřeva nebo laminované dřevotřísky bude potřebovat pomoc.
Část za plynovou varnou deskou bude totiž nezbytné překrýt panelem z kaleného skla. Samozřejmě, v případě, že vaříte na indukční desce, tato povinnost odpadá. K plynu tedy raději zvolte keramický obklad, přírodní nebo umělý kámen či kalené sklo. Ty budou bez rizika.
Nakolik se řídit trendy a co je rozhodující u podlahy
Geniální požadavek udělala z kuchyně královnu interiéruGeniální požadavek udělala z kuchyně královnu interiéru
Která se snadno čistí?
Je moderní, bezpečná, bez spár a se všelijakým designem.
Řeč je o zástěně s jednostranně laminovaného bezpečnostní skla o tloušťce 6 mm. Ta se speciálním lepidlem připevnění na vyrovnanou stěnu.