Manuál, jak si zařídit novou kuchyni: Nakolik se řídit trendy a co je rozhodující u podlahy

První část třídílné série na téma zařizování kuchyně. Do jaké míry se řídit trendy, a co by mělo být rozhodující při výběru podlahy?

Trendy versus nadčasovost
Jaké jsou vůdčí barevné trendy?
Odpověděl: Dominik Zemánek, designér kuchyní Nesia

Aktuálně se těší pozornosti kuchyně v tmavých tónech. Říká se, že černá je nová bílá. Může ji alternovat antracitová, tmavě šedá, tmavě hnědá nebo barva roku 2022 od Benjamina Moora – šedozelená.

Ale pozor, netřeba se za každou cenu řídit trendy, zvláště pokud máte kuchyň v malém prostoru s nedostatkem denního světla.

Tmavý materiál krásně ladí s dekorem dřeva nebo přírodního kamene na pracovní desce a zástěně. Oblíbené jsou zejména mramory s výraznějšími žilami. Přírodní mramor však při vysokých nárocích na pracovní desku nedoporučuji.

Je to nasákavý materiál, proto se na něm vytvoří fleky od kávy, citronu, oleje či vína. V Itálii se používá běžně, skvrny tam berou jako patinu. Řešením pro náročné jsou technické kameny s dekory mramorů, které jsou vysoce odolné, nebo levnější lamináty. Záleží pouze na nárocích klienta.

K barevnosti v kuchyni je třeba říci, že stále je zájem io klasické bílé povrchy kombinované s dřevěným nebo kamenným dekorem. Komu nevyhovuje kontrastní černá ani bílá, nejčastěji vybírá teplé neutrální tóny nebo přírodní zemité odstíny.

Samostatná či otevřená?
Každý podle svého gusta a toho, co mu dispozice dovoluje. Pokud jste skutečně zdatný kuchař, kterému nevadí, když ho při práci sleduje pár párů očí navíc, může být vaše kuchařské umění ve stylu tzv. front cooking zážitkovou gastronomií pro každého vašeho strávníka.

A v takovém případě vám otevřený koncept kuchyně sedne jako ulitý. Stejně tak tehdy, pokud jste rádi součástí dění, které se v běžné domácnosti často přesouvá do obývacího pokoje.

Samozřejmě, netřeba však zapomínat na výhody samostatné kuchyně – výpary ani hrmot domácích spotřebičů nebudou nikoho rušit při sledování filmu a veškerý kuchyňský nepořádek, který vznikne při vaření, narychlo „uklidíte“ pouhým zavřením dveří na kuchyni, když je to nezbytné.

Na margo samostatné kuchyně ještě jedna věc: nezapomeňte, že největší tajemství se zpravidla odhalují vždy u kuchyňského stolu, se dvěma skleničkami a mezi čtyřma očima.

Moderní kuchyně v lesklé bílé barvě v kombinaci s kávovou a ostrůvkem spojeným s jídelním stolem
Zdroj: Miro Pochyba

5 extra tipů, aby kuchyně vydržela roky…
Při plánování nové kuchyně neřešte prioritně barvu.

1 Moderní kuchyně je v první řadě funkční, to znamená, že přinejmenším stejnou pozornost, jakou věnujete dekoru dvířek, věnujte i vnitřnímu vybavení skříněk a zásuvek. Mít přehled v kuchyňských věcech a ingrediencích šetří při vaření čas i nervy. A pokud zadáváte výrobu linky truhláři, dbejte na detailní zpracování.

2 Kuchyni přizpůsobte sobě – opravdu to není fráze, zejména co se týče ergonomie. Výšku pracovní plochy volte podle sebe, samozřejmě pokud jste ten, kdo se bude pravidelně svrtat v kuchyni. Také v ní nemusíte mít všechno to, co má vaše kamarádka nebo co jste viděli v ukázkové kóji v kuchyňském studiu.

Například pokud vám nedělá problém umýt nádobí ručně a žijete v jedno- či dvoučlenné domácnosti, resp. v kuchyni není dostatek místa na všechny spotřebiče, s velkou pravděpodobností se o její chod postaráte dobře i bez myčky na nádobí.

Základ každé kuchyně: Jak si správně vybrat digestoř? Základ každé kuchyně: Jak si správně vybrat digestoř?
3 Co se týče barevnosti, neřiďte se radami typu: oranžová podporuje chuť k jídlu, červená zase trávení… Každý z nás vnímá barvy jinak. Darmo se budete přesvědčovat o oživujícím efektu žluté, pokud ji sami nesnesete ani na svém oblečení.

Discover

Sponsor

Latest

Pokud máme pořádek ve financích, jsme rozvážnější

Jak ovlivňuje naše reakce fakt, že nemáme pořádek ve financích? Vytváří to neklid, nespokojenost a stres, protože nám mozek...

Ministerstvo varuje před cestou do Súdánu a částí Egypta, Tuniska či Saúdské Arábie

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) SR z důvodu bezpečnosti doporučuje turistům v Súdánu opustit zemi. Radí také necestovat do některých...

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní...

Rodinná dovolená nedopadne zcela podle představ ve francouzské komedii Úsměv, prosím!

Rodinná dovolená má poskytnout čas a prostor k odpočinku, regeneraci a utužení vzájemných vztahů. Často si však díky intenzitě společně strávených chvil...

Nejkrásnější trendy na Vánoce 2020: Jaké ozdoby na stromeček a dekorace jsou IN a co je OUT?

Vánoce představují pro mnohé z nás ty nejkrásnější svátky v roce. Tento rok vzhledem k náročnou situaci ve světě ve spojitosti s...