Místo, kde si odpočine nejen tělo, ale také duše. Interiér navržený v duchu zenových principů

Vlastní bydlení v širším centru Bratislavy si architekt Eduard Jančík navrhl v duchu zenových principů. Rekonstrukce bytu, který zdědil po babičce, je imaginárním návratem ke kořenům a zároveň zrcadlem architektových preferencí, které se nesou na vlně čistoty a velmi nevtíravé noblesy.

Rozloha: 75 m2
Architekt: Ing. arch. Eduard Jančík

Překopání dispozice
Nejprve si architekt Jančík v tomto konceptu pohrál s úpravou dispozice. Interiér v cihlové bytovce z padesátých let měl obrovskou výhodu – s výjimkou jednoho pilíře byly nosné příčky pouze ty obvodové, s vnitřními tedy mohl autor návrhu zacházet podle vlastního uvážení.

Přestože interiér působí vizuálně spoře, filigránsky si poradil s provozní logistikou. I původní obdélníkový půdorys podélně předělovala vstupní chodba, která vymezovala teritoria denní a noční části. Předsíň ústila do hygienického zázemí se samostatnou toaletou a menší koupelnou.

Berouce v úvahu hru světla a ruchy zvenčí, se dispoziční garde noční a denní části prohodilo. Samostatná kuchyně sousedící s obývacím pokojem se po starém dívala do uzavřeného dvora, dvě ložnice byly otočeny do ulice.

moderní ložnice s čalouněným čelem postele, kávovým závěsem, nástěnnou lampou
Stylové doplňky umocňují také klidnou atmosféru ložnice. Zdroj: Tomáš Manina

Logice změněné dispozice nahrával i fakt, že okna v tichém dvoře jsou orientována na severovýchod, což je ideální strana pro odpočinkové místnosti. Opozitní denní část si dnes může do sytosti užívat benefity slunečních paprsků do pozdního večera a díky své otevřenosti se zhluboka nadechla.

Hygienické zázemí zůstalo tam, kde bylo dříve. Duplexní formu však nahradil monoprostor. Z hlediska přísunu denního světla žila vstupní chodba v předešlé dispozici dlouhá léta ve velmi postním režimu. Na vizuálním dojmu jí nepřidávaly ani různé příčkové odskoky a množství dveří, kterými se vcházelo do jednotlivých místností.

Discover

Sponsor

Latest

Dvě kamarádky rozjeli mezi prvními cukrárna s koláči pro celiatiky. Jejich dobroty si zamilovali i lidé bez intolerancí

Jak byste se čtenářům představili?Voláme se Nina a Tímea, známe se už několik let. Poznali jsme se na cvičák na tréninku se...

Chcete si užít luxus v exotice za pár stovek? Abu Dhabi je novým lákadlem Emirátů

S příchodem léta by se mohlo zdát, že exotice je na pár měsíců konec, opak je ovšem pravdou a platí to i...

Pro všechny ženy, které chtějí změnu: Jak se zbavit přebytečného tuku a přeměnit své tělo na krásnější?

Dá se přeměnit tuk na svaly? Odpověď osobního trenéra Michaela Achbergera vás vyvede z omylu. Pro všechny ženy, které...

Manželovi jsem řekla jednu věc ze své minulosti: Netušila jsem však, co to udělá s naším vztahem

Moje minulost je mou součástíRenáta neměla nouzi o nezdařené vztahy a možná i proto jí na současném manželství tak velmi záleželo. "Chtěla...

Ideální víkendová snídaně: Lahodná čokoládová lívance

Lívance patří mezi oblíbenou, především víkendovou snídani. Pokud vás přestala bavit klasika, zkuste malou změnu. Připravte si tyto lahodné čokoládové lívance a...