Romští uprchlíci váznou na pražské stanici: Nepřijali nás, válíme se na zemi jako psi

Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si všiml britský The Guardian. V reportáži, kde ji označil jako „hnisající krizi“, popisuje, jak na nádraží nocují stovky lidí v nehygienických podmínkách, a zabývá se postupem českých úřadů.

Fotos z Prague’s Main Train Station, kde ukrajinské římské refugees, zahrnující malé děti, mají been sleeping in corridors.

A temporary shelter is opening at Troja, capacity 150, ale je to talk jiného centra also being prepared for them. https://t.co/1xgspJ0xJP

— Ian Willoughby (@Ian_Willoughby) May 12, 2022
„Pražské hlavní nádraží navozuje v teplých jarních dnech as návratem davů turistů, kteří zde v dobách vrcholící pandemie covidu-19 chyběli, zdání normality… Jen o pár metrů dál se však stovky Romů ukrývají na jediném místě, které pro ně bylo dostupné poté“ co se připojily k milionům Ukrajinců prchajících před ruskou invazí.“ Na rozdíl od ostatních Ukrajinců, kteří dostali uprchlická víza, tyto rodiny zjistily, že nemají kam jít a nikdo je nechce,“ napsal list.

O situaci stovek uprchlíků deník hovoří jako o „hnisající krizi“, která se rozvinula v několika posledních týdnech.

Připomíná, že na místě nocuje více lidí, než jaká je kapacita provizorního přístřeší. S odvoláním na slova humanitárních pracovníků, kteří na stanici pomáhají, deník píše, že jsou přetíženi.

Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která na hlavní stanici zastřešuje pomoc neziskových organizací, chce své působení ke konci května ukončit spolu s dalšími dobrovolnickými skupinami.

Podle listu doufají, že tak vyvinou tlak na českou vládu, aby uprchlíkům zajistila vhodnější ubytování. Geti Mubeenová z OPU řekla, že organizace byla založena, aby poskytovala informace, ale nyní řeší humanitární krizi.

Vedoucí NGO @opu_cz says images ukrajinských refugees Roma origin at Prague’s Main Train Station může distort overall picture of Czech handling of refugee situation. But @RozumekMartin says moře should be done to help them. https://t.co/jzC4XnKKHk

— Radio Prague International (@RadioPrague) May 25, 2022
„Mnoho (romských uprchlíků) čeká, až české úřady rozhodnou o jejich statusu ao tom, zda mají nárok na trvalé ubytování; jiní jsou v ještě bezútěšnější situaci,“ napsal The Guardian.

\“Snažili jsme se v registračním centru požádat o ochranu uprchlíků, ale nepřijali nás a nedali nám žádný dokument, který by vysvětlil proč,\“ řekla deníku Zanna, mladistvá matka tří dětí z Kyjeva, která podle svých slov přijela do Prahy s rodinou před čtyřmi dny .

„Přišli jsme sem a hledali místo, kde bychom mohli zůstat, ale místo toho se válíme na zemi jako psi. Jsme vyčerpaní a už nemáme žádnou energii. Cítím se opravdu beznadějně,“ dodala.

Protiromské předsudky
Podle humanitárních pracovníků, se kterými deník mluvil, je to příběh typický pro mnoho Romů, kteří do Česka přijedou.

Česko od 24. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruským vojskům vtrhnout na Ukrajinu, vydalo přes 350 tisíc víz dočasné ochrany.

Podle českých úřadů je však řada romských uprchlíků držiteli maďarských pasů, jsou tedy i občany Evropské unie, a podle pravidel proto nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Discover

Sponsor

Latest

Hitem letošního léta bude Malta

Ostrovní Malta je celoroční destinací – během chladnějších měsíců je destinací pro evropský citybreak, v létě láká na Středozemní moře a slunečné...

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu...

Místo, kde si odpočine nejen tělo, ale také duše. Interiér navržený v duchu zenových principů

Vlastní bydlení v širším centru Bratislavy si architekt Eduard Jančík navrhl v duchu zenových principů. Rekonstrukce bytu, který zdědil po babičce, je...

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci...