Ministerstvo varuje před cestou do Súdánu a částí Egypta, Tuniska či Saúdské Arábie

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) SR z důvodu bezpečnosti doporučuje turistům v Súdánu opustit zemi. Radí také necestovat do některých částí Saúdské Arábie či Egypta a zvážit nezbytnost cesty do Tuniska. Informuje o tom na svém webu.

Resort upozorňuje na riziko zhoršení situace ve městě Chartúm a v jiných městech Súdánu, radí proto nezdržovat se v zemi a opustit ji.

„Cesty a ulice jsou během demonstrací blokovány a pořádkové síly a armáda zasahují vůči demonstrantům. K demonstracím dochází převážně v centrech velkých měst, často poblíž vojenských objektů. Stejně tak může dojít ik přerušení leteckého spojení,“ uvedlo MZVEZ.

Připomíná také, že v Saúdské Arábii nadále přetrvává riziko teroristického útoku, jehož cílem mohou být i cizinci. Vyzývá proto občany, aby se vyhýbali pobytům v pohraničním pásmu mezi Saúdskou Arábií a Jemenem.

„Na Saúdskou Arábii jsou z Jemenu nadále odpalovány rakety, bezpilotní letadla (drony), které jsou zaměřeny na kritickou národní infrastrukturu včetně letišť a ropné infrastruktury. Raketové útoky mohou být podniknuty i na jiných místech v Saúdské Arábii včetně Rijádu a Džiddy a podél pobřeží Rudého moře,“ varuje MZVEZ.

Upozorňuje také, že na severní hranici s Irákem platí zákaz vstupu do 20kilometrového pásma s výjimkou oficiálních hraničních přechodů.

V Egyptě ministerstvo nedoporučuje cestu na sever Sinajského poloostrova ani do západních oblastí na hranici s Libyí. Hlavní turistické destinace Egypta, jako oblast jižního Sinajského poloostrova, pobřeží Rudého moře, širší centrum Káhiry a ostatní oblasti významných národních památek, jsou považovány za bezpečné pro pohyb a pobyt.

Pro aktuální bezpečnostní rizika v Tunisku související s potenciálními teroristickými útoky resort také apeluje, aby Slováci nacházející se v této zemi zachovávali zvýšenou obezřetnost, sledovali aktuální bezpečnostní situaci a vyhýbali se jakýmkoli shromážděním.

Důrazně doporučuje zdržet se cest do regionů hraničících s Libyí a Alžírskem a do oblasti národního parku Džabal aš-Šánabí (Djebel ech Chambi). Radí také zvážit cesty do guvernorátů Kasrajn (Kasserine) a Kaf (El Kartáč) a pouštních oblastí jižně od měst El Borma a Dahíba (Dehiba).

Discover

Sponsor

Latest

Ministerstvo varuje před cestou do Súdánu a částí Egypta, Tuniska či Saúdské Arábie

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) SR z důvodu bezpečnosti doporučuje turistům v Súdánu opustit zemi. Radí také necestovat do některých...

Šikovná Janka má práci snů. Jak se dostala do hollywoodské produkce filmů?

Začněme od začátku. Jak se dívka, která studuje v Nitře žurnalistiku, dostane do Spojených států? Studium tam není sice nemožné, ale poměrně...

Romští uprchlíci váznou na pražské stanici: Nepřijali nás, válíme se na zemi jako psi

Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si všiml britský The Guardian. V reportáži, kde ji...

Hledáte firmu, která se postará o zásobování vaší restaurace či jídelny?

Spousta společností využívá v pravidelných intervalech služeb profesionálního zásobování. Tento způsob, jak do své firmy dopravit potraviny a třeba i nepotraviny, je v mnoha...

Vliv dlouhodobého stresu na naše tělo: Co se s ním skutečně stane, když ho ignorujete?

Stres je nezbytnou součástí pracovního i osobního života v současné moderní době. Někdy nás vede k lepší produktivitě, ale není-li správně řízen,...