Ministerstvo varuje před cestou do Súdánu a částí Egypta, Tuniska či Saúdské Arábie

Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) SR z důvodu bezpečnosti doporučuje turistům v Súdánu opustit zemi. Radí také necestovat do některých částí Saúdské Arábie či Egypta a zvážit nezbytnost cesty do Tuniska. Informuje o tom na svém webu.

Resort upozorňuje na riziko zhoršení situace ve městě Chartúm a v jiných městech Súdánu, radí proto nezdržovat se v zemi a opustit ji.

„Cesty a ulice jsou během demonstrací blokovány a pořádkové síly a armáda zasahují vůči demonstrantům. K demonstracím dochází převážně v centrech velkých měst, často poblíž vojenských objektů. Stejně tak může dojít ik přerušení leteckého spojení,“ uvedlo MZVEZ.

Připomíná také, že v Saúdské Arábii nadále přetrvává riziko teroristického útoku, jehož cílem mohou být i cizinci. Vyzývá proto občany, aby se vyhýbali pobytům v pohraničním pásmu mezi Saúdskou Arábií a Jemenem.

„Na Saúdskou Arábii jsou z Jemenu nadále odpalovány rakety, bezpilotní letadla (drony), které jsou zaměřeny na kritickou národní infrastrukturu včetně letišť a ropné infrastruktury. Raketové útoky mohou být podniknuty i na jiných místech v Saúdské Arábii včetně Rijádu a Džiddy a podél pobřeží Rudého moře,“ varuje MZVEZ.

Upozorňuje také, že na severní hranici s Irákem platí zákaz vstupu do 20kilometrového pásma s výjimkou oficiálních hraničních přechodů.

V Egyptě ministerstvo nedoporučuje cestu na sever Sinajského poloostrova ani do západních oblastí na hranici s Libyí. Hlavní turistické destinace Egypta, jako oblast jižního Sinajského poloostrova, pobřeží Rudého moře, širší centrum Káhiry a ostatní oblasti významných národních památek, jsou považovány za bezpečné pro pohyb a pobyt.

Pro aktuální bezpečnostní rizika v Tunisku související s potenciálními teroristickými útoky resort také apeluje, aby Slováci nacházející se v této zemi zachovávali zvýšenou obezřetnost, sledovali aktuální bezpečnostní situaci a vyhýbali se jakýmkoli shromážděním.

Důrazně doporučuje zdržet se cest do regionů hraničících s Libyí a Alžírskem a do oblasti národního parku Džabal aš-Šánabí (Djebel ech Chambi). Radí také zvážit cesty do guvernorátů Kasrajn (Kasserine) a Kaf (El Kartáč) a pouštních oblastí jižně od měst El Borma a Dahíba (Dehiba).

Discover

Sponsor

Latest

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení,...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Šikovná Janka má práci snů. Jak se dostala do hollywoodské produkce filmů?

Začněme od začátku. Jak se dívka, která studuje v Nitře žurnalistiku, dostane do Spojených států? Studium tam není sice nemožné, ale poměrně...

Sezení na letním slunci – s ochranou vlasů a pokožky hlavy, která předchází předčasnému stárnutí

Jak stárneme, naše buňky slábnou a jsou náchylnější k poškození, oxidační stres a poškození DNA. Znečištění životního prostředí a UV záření jsou...